Žádné číslo PESEL v národním soudním rejstříku – jak jmenovat cizince do správní rady společnosti?

Servis

Cizincům se v Polsku lépe funguje, když mají číslo PESEL. Neexistence čísla PESEL však nepředstavuje překážku pro jmenování polské společnosti do správní rady nebo pro převzetí akcií v ní. Cizinci žijící v Polsku mohou získat PESEL snadno – stačí se zaregistrovat k pobytu delšímu než 30 dní a získat PESEL automaticky, ex officio.

Žádné číslo PESEL a jmenování do správní rady společnosti

Neexistence čísla PESEL nepředstavuje překážku pro jmenování cizince do představenstva společnosti a zápis takové osoby do Národního soudního rejstříku jako člena představenstva. Neexistuje žádné ustanovení, které by jmenovalo do správní rady závislé na získání čísla PESEL. Neexistují ani žádná další omezení, například požadavek mluvit polsky.

Žádné číslo PESEL a předložení účetní závěrky

Neexistence čísla PESEL členem představenstva společnosti způsobila v roce 2018 další problém - s předáváním účetních závěrek do Národního soudního rejstříku v elektronické podobě. To vše kvůli ustanovení (§ 19e odst. 2 zákona o národním soudním rejstříku), které zavedlo požadavek předkládat účetní závěrku do Národního soudního rejstříku prostřednictvím systému ICT členem správní rady zapsaným v Národním soudním rejstříku u číslo PESEL zveřejněné v rejstříku.

Problém se objevil ve společnostech, jejichž správní rady byly složeny z cizinců bez čísla PESEL. Chybějící číslo PESEL komplikovalo předkládání účetní závěrky. Řešilo se to různými způsoby, vč. podáním žádostí advokátem s číslem PESEL nebo vydáním čísla PESEL členy správní rady.

Získání čísla PESEL cizincem

Cizinci žijící v Polsku mohou získat číslo PESEL – není to složité.

Nejjednodušší způsob, jak získat PESEL číslo pro cizince, je zaregistrovat se v Polsku na pobyt delší než 30 dní. Poté cizinec obdrží číslo PESEL automaticky, z moci úřední, bez nutnosti podávat samostatnou žádost. Záležitost se vyřizuje u příležitosti registrace na obecním úřadě příslušném podle sídla.

Pokud se cizinec z nějakého důvodu nemůže zaregistrovat a úřad vyžaduje číslo PESEL, může získat číslo PESEL na žádost. Chcete-li to provést, musíte:

  • vyplňte žádost o číslo PESEL;

  • podejte žádost na obecním úřadě, ve kterém má zaměstnavatel sídlo, a pokud cizinec nepracuje nebo má zaměstnavatel sídlo v zahraničí - na Okresním úřadě Śródmieście hlavního města Varšavy (ul. Nowogrodzka 43).

V žádosti o udělení čísla PESEL musíte uvést právní základ, ze kterého povinnost mít číslo PESEL vyplývá. Pokud kterýkoli úřad (například ZUS nebo finanční úřad) vyžaduje číslo PESEL – měl by také uvádět právní základ, který lze do žádosti „přepsat“. Pokud o PESEL žádá například cizinec, který je členem představenstva společnosti, může se při předkládání účetní závěrky do Národního soudního rejstříku odkázat na ustanovení o nutnosti mít číslo PESEL.

Za žádost o číslo PESEL se neúčtují žádné poplatky.

Cizinec je akcionářem společnosti

Absence čísla PESEL také není překážkou pro to, aby se cizinec stal akcionářem společnosti. Neexistuje žádný zákaz přebírat podíly ve společnostech osobami bez čísla PESEL. Akcie v polské společnosti mohou držet cizinci z EU i ze zemí mimo EU. Neexistuje žádný požadavek, že musí před převzetím akcií získat číslo PESEL. Pole ve formuláři KRS, do kterého se zadává číslo PESEL, je v takové situaci vhodné proškrtnout.

Pravidla pro zahájení a provozování podnikatelské činnosti zahraničními osobami na území Polska stanoví zákon ze dne 6. března 2018 o zásadách účasti zahraničních podnikatelů a jiných zahraničních osob na hospodářském obchodu na území ČR. Polsko.

Z tohoto zákona vyplývá, že:

  • zahraniční osoby z členských států EU a Evropského hospodářského prostoru mohou vykonávat a provozovat hospodářskou činnost na území Polské republiky za stejných podmínek jako polští občané;

  • cizinci ze zemí mimo EU a EHP mohou v mnoha případech vykonávat ekonomickou činnost v Polsku za stejných podmínek jako polští občané (např. když mají povolení k trvalému pobytu; úplný seznam lze nalézt v § 4 odst. 2 zákona ze dne 6. března 2018).

  • ty zahraniční osoby, které nesplňují podmínky pro žádnou z výše uvedených skupin (s právem podnikat za stejných podmínek jako polští občané), právo zahájit a provozovat podnikatelskou činnost pouze ve formě komanditní společnosti, akciové společnosti partnerství, společnost s ručením omezeným a akciová společnost, jakož i vstup do těchto společností a převzetí nebo nabytí jejich akcií nebo akcií (pokud mezinárodní smlouvy nestanoví jinak).

Začněte bezplatnou 30denní zkušební dobu bez jakýchkoliv podmínek!

Kdy potřebuji povolení k převzetí akcií cizincem?

Někdy musí cizinec získat povolení od ministra vnitra a správy k nabytí nebo upsání akcií nebo akcií v obchodní společnosti v Polsku. K tomu může dojít, když je společnost vlastníkem nebo trvalým uživatelem nemovitostí v Polsku. Cílem je zabránit cizincům v obcházení předpisů o nabývání nemovitostí jejich nákupem pro společnosti ovládané cizinci.

Omezení se netýká cizinců ze zemí Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Povolení se vydávají za podmínek stanovených zákonem ze dne 24. března 2020 o nabývání nemovitostí cizinci.