Práce v jiné zemi EU a podnikatelská činnost v Polsku a problematika ZUS

Servis

V situaci, kdy je osoba podnikající v Polsku zaměstnána v jiné zemi Evropské unie na pracovní smlouvu, vyvstává otázka, jak je to s vyrovnáními se ZUS? Tuto problematiku upravuje Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 ze dne 29. dubna 2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení, platné od 1. května 2004, kterým se ruší ustanovení nařízení (EHS) č. ) č. 1408/71 ze dne 14. června 1971 o uplatňování systémů sociálního zabezpečení na zaměstnané osoby, osoby samostatně výdělečně činné a na jejich rodinné příslušníky pohybující se v rámci Společenství, s výjimkou případů uvedených v čl. 1 písm. 87 sekund 8 a v čl. 90 sekund 1 nařízení 883/2004.

Žádné vyrovnání se ZUS?

Výše uvedená změna znamená, že z polského pojistného systému je zcela vyloučena osoba, která byla zaměstnána v některé ze zemí EU nebo EHP nebo ve Švýcarsku na základě pracovní smlouvy a zároveň provozuje podnikatelskou činnost v Polsku. Nemusí tedy v Polsku platit žádné odvody (na sociální ani zdravotní pojištění).

Je tomu tak proto, že z nařízení EU vyplývá zásada, že občané EU působící na jejím území podléhají právním předpisům jednoho členského státu. Zpravidla platí, že pokud je poplatník zaměstnán na území jednoho státu, podléhá jeho právním předpisům, i když má bydliště na území jiného státu, nebo má-li firma nebo zaměstnavatel, který jej zaměstnává, sídlo nebo místo podnikání. podnikat na území jiného členského státu.

Členská země

Pokud je osoba samostatně výdělečně činná na území jednoho členského státu, podléhá právním předpisům tohoto státu, i když má bydliště na území jiného členského státu. Rozhodující je tedy místo, kde se tato činnost provádí.

Na druhou stranu osoba, která je samostatně výdělečně činná v jednom členském státě a je zaměstnána na základě pracovní smlouvy v jiném, podléhá právním předpisům státu, ve kterém je zaměstnána (čl. 14c výše uvedeného nařízení).

Práce v jiné zemi EU a obchodní činnost v Polsku - formality

Tato situace vyžaduje, aby se polský daňový poplatník odhlásil ze ZUS. Jako odůvodnění by měl poskytnout další zaměstnání v některé ze zemí EU.

Postup závisí na tom, zda poplatník zaměstnává zaměstnance. Pokud ne, pak předloží prohlášení ZUS ZWUA (s uvedením kódu 600 - další důvod odhlášení) a navíc prohlášení o odhlášení, ve kterém bude uvedeno, že byl zaměstnán na pracovní smlouvu v jiné EU. zemi a tam se budou platit příspěvky. Dále je nutné předložit ZUS ZWPA, pomocí kterého se odhlašuje plátce příspěvku, který je právnickou osobou nebo organizační složkou bez právní subjektivity.

Pokud však taková osoba zaměstnává zaměstnance podléhající polské legislativě, pak by měl být ZUS předložen pouze formulář ZUS ZWUA a výše uvedený formulář. tvrzení.

Podnikatel je rovněž povinen předložit polskému ZUS formulář A-1, vydaný polským ekvivalentem ZUS v zemi EU, kde poplatník nastupuje do zaměstnání. Tento formulář zobrazuje dobu a po kterou je daná osoba v daném státě pojištěna. Začněte bezplatnou 30denní zkušební dobu bez jakýchkoliv podmínek!