Souhlas se zpracováním obrázku studenta - šablona s diskusí

Stažení

Ochrana osobních údajů se týká nejen podnikatelů, ale také státních institucí, jako jsou nemocnice, úřady a školy. Ty často využívají snímky svých studentů k propagačním a marketingovým účelům, ať už je umísťují do školních vitrín nebo vytvářejí galerie na webu. Škola pak musí zajistit, aby měla právo zpracovávat osobní údaje žáka / svěřence. Jak? Ke zpracování fotografie studenta je nutný souhlas.

Stáhněte si bezplatný formulář souhlasu se zpracováním fotografie studenta ve formátu pdf a docx!

Ke stažení:

pdf
Souhlas se zpracováním obrázku studenta.pdf Popis: ruční vyplnění docx
Povolení ke zpracování obrázku studenta .docx Popis: ruční vyplnění

Obraz studenta jako chráněný osobní údaj

Co je obrázek? Na tuto otázku odpovídá jak slovník polského jazyka, tak občanský zákoník. Tento termín znamená něčí podobu na kresbě, obrázku, fotografii atd. nebo způsob, jakým je osoba nebo věc vnímána a reprezentována. Na druhou stranu občanský zákoník uvádí obraz jako jeden z prvků osobnostních práv člověka. čl. 23 občanského zákoníku
Lidská osobnostní práva, jako je zejména zdraví, svoboda, čest, svoboda svědomí, příjmení nebo přezdívka, podoba, korespondenční tajemství, nedotknutelnost obydlí, vědecká, umělecká, vynalézavá a racionalizující tvořivost, zůstávají pod ochranou občanského práva. , bez ohledu na ochranu stanovenou v jiných ustanoveních. Snímek je tedy chráněn a jeho zpracování vyžaduje souhlas.

Ochrana image studenta

Obraz jako osobní zboží, včetně osobních údajů, je chráněn mj na základě ustanovení o ochraně osobních údajů.

Dle ustanovení výše uvedeného právního aktu je zpracování snímku jako osobního údaje možné, musí však být prokázáno:

  • dodržování zákonů,
  • cílevědomost,
  • přiměřenost rozsahu zpracovávaných údajů účelu.

čl. 4 Nařízení GDPR
2) „zpracování“ znamená operaci nebo soubor operací prováděných s osobními údaji nebo soubory osobních údajů automatizovaným nebo neautomatizovaným způsobem, jako je shromažďování, zaznamenávání, organizování, organizování, ukládání, přizpůsobování nebo úprava, stahování, prohlížení, používání , zpřístupnění odesláním, šířením nebo jiným typem sdílení, porovnáváním nebo kombinováním, omezováním, mazáním nebo ničením.

Škola, která se rozhoduje o zveřejnění fotografie studenta, by proto měla zajistit zákonnost zpracovávaných údajů.

Článek 6 Nařízení GDPR uvádí, že zpracování údajů je povoleno pouze v případě, že:

  1. subjekt údajů s tím souhlasí, pokud se nejedná o výmaz údajů, které se ho týkají;
  2. je třeba uplatnit nárok nebo splnit povinnost vyplývající ze zákonného ustanovení;
  3. je to nezbytné pro plnění smlouvy, když je subjekt údajů její stranou nebo když je třeba na žádost subjektu údajů učinit opatření před uzavřením smlouvy;
  4. je nutné plnit úkoly stanovené zákonem pro veřejné blaho;
  5. je nezbytné ke splnění právně oprávněných účelů sledovaných správci údajů nebo příjemci údajů a zpracováním nedochází k porušení práv a svobod subjektu údajů.

Za tímto účelem by měl být vytvořen souhlas se zpracováním snímku studenta, jehož fotografie mají být jménem školy zveřejněny.

Souhlas s použitím obrázku studenta

Samotná návštěva dané školní instituce není základem pro zpracování údajů o studentech pro marketingové účely. Aby škola jako správce osobních údajů měla právo použít podobu svých žáků, musí mít souhlas. Důležité je, že souhlas se zpracováním snímku studenta nelze naznačit. Nejlepší je to tedy podat ve formě dopisu.

Souhlas se zpracováním fotografie studenta by měl obsahovat tyto informace:

  • datum a místo jeho udělení;
  • objektivní;
  • rozsah (např. umístění ve školním zpravodaji, na webových stránkách školy);
  • doba trvání souhlasu (např. časově omezená, trvá od ... do ... / časově neomezená);
  • podpis potvrzující jeho udělení.

Začněte bezplatnou 30denní zkušební dobu bez závazků!

Souhlas se zpracováním snímku studenta - kdo vyjadřuje (podepisuje souhlas)?

Podle GDPR, pokud jsou zpracovávány osobní údaje dítěte mladšího 16 let, je takové zpracování zákonné pouze v případě, že s tím souhlasil rodič nebo zákonný zástupce dítěte. To je dáno právě čl. 8 GDPR. Zbývající část tohoto článku však upozorňuje, že toto ustanovení se nevztahuje na každé zpracování osobních údajů dítěte mladšího 16 let, ale na případ služeb informační společnosti nabízených přímo dítěti.

Informační společnost je jakákoliv služba poskytovaná elektronicky na dálku za úplatu, kterou si příjemce individuálně objednal, například používání online her.

V současné době je řada právníků toho názoru, že z důvodu omezení věcného rozsahu aplikace čl. 8 GDPR zpracovávat osobní údaje pouze v souvislosti s přímým nabízením služeb informační společnosti dítěti, panují aktuální úvahy a pochybnosti ohledně samostatného souhlasu dětí, které mají omezenou způsobilost k právním úkonům (dle občanského zákoníku mají nezletilí, kteří mají omezenou způsobilost k právním úkonům jsou starší 13 let) v rozsahu uvedeném v čl. 8 GDPR. Můžete tedy pochybovat o věku, ve kterém dítě vyžaduje samostatný souhlas s ukazováním své podoby např. na webu školy.

Je však třeba zmínit, že úprava obsažená v čl. umění. 8 GDPR nemá vliv na obecné národní zákony, jako jsou ty, které upravují platnost, uzavření nebo účinnost smlouvy pro dítě. Platnost právních úkonů by neměla být posuzována prizmatem nařízení, zejména prizmatem zákonnosti zpracování údajů dospělých nebo nezletilých osob. Například uzavření smlouvy o prodeji levné věci dítětem nezpůsobuje neplatnost smlouvy. Podle předpisů platných v Polsku mohou osoby s omezenou způsobilostí k právním úkonům bez souhlasu statutárního zástupce uzavírat smlouvy, které patří ke smlouvám běžně uzavíraným v drobných každodenních záležitostech, např. nákup knihy dítětem.